Loading
Pzt - Cmt: 09:00 - 20:00
Tireli & Savaş Hukuk BürosuTireli & Savaş Hukuk BürosuTireli & Savaş Hukuk Bürosu
0506 691 0917
Park Office - Bayraklı / İZMİR

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMA

suç duyurusunda bulunma

 Suç duyurusu, bireylerin ya da kurumların karşılaştığı haksızlıklar, suçlar veya mağduriyetler karşısında yetkili makamlara başvurarak hukuki sürecin başlatılmasını talep etmeleridir. Sahip olduğumuz en temel haklardan biri, şahsımıza ya da üçüncü bir kişiye karşı yapılan ve suç niteliği taşıyan eylemlere yönelik olarak hukuki süreç başlatmaktır. Bu bağlamda, suç teşkil eden olaylara karşı şikayette ya da ihbarda bulunmak gerekir.

Suç Duyurusu Nereye Yapılır?

Suç duyurusunda bulunmanın birden fazla yolu bulunmaktadır.

  • İl ve ilçe merkezlerinde emniyet teşkilatının birimi olan karakollara, kırsal bölgede ise jandarmaya müracaat ile suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
  • Doğrudan savcılığa müracaat ederek de suç duyurusunda bulunma imkânınız vardır. Nihayetinde karakol ya da jandarma önünde yapılan tüm şikâyetler ve ihbarlar da savcılığa intikal ettiğinden bu yöntemle daha hızlı yol alınır.
  • Online olarak CİMER üzerinden de vatandaşların şikâyetlerini ya da ihbarlarını iletmeleri mümkündür. CİMER üzerinden yapılacak şikâyetler ve ihbarlar, yetkili kişiler tarafından ilgili makamlara aktarılmakta ve hukuki süreç başlatılmaktadır.

Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızın (nüfus cüzdanınızın) yanınızda bulunması koşulu ile sözlü ya da yazılı olarak yukarıda açıklanan (karakol, jandarma, savcılık) makamlardan birine doğrudan ya da vekil aracılığıyla şikayette ya da ihbarda bulunabilirsiniz.

Yazılı olarak suç duyurusunda bulunmak istediğinizde, bir dilekçe hazırlamak ve olayları sıralayarak şikayetinizi ya da ihbarınızı dile getirmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız dilekçeyi ilgili makamlardan birine teslim ettiğinizde suç duyurunuz adına hukuki süreç başlamış olacaktır. Dilekçenizin hukuki bir dil neticesinde hazırlanması ile cezai sürecin profesyonel bir şekilde takip edilmesi ve bu bağlamda hak kaybına uğramamanız adına alanında uzman olan Tireli&Savaş Hukuk Bürosu avukatlarından her zaman yardım alabilirsiniz.

Şikayette Bulunacağım Şahsı Tanımalı Mıyım?

Hakkında suç duyurusunda bulunmak istediğiniz kişiyi bizzat tanımıyor olabilirsiniz. Bu durum suç duyurusunda bulunmanız açısından herhangi bir engel teşkil etmemektedir Şikayette bulunmak istediğiniz kişinin hiçbir bilgisini bilmiyor olsanız, örneğin çantanız çalınmış ve hırsızı hiçbir şekilde görmemiş dahi olsanız, yine de suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Suça konu eylemi doğru şekilde ifade etmeniz, hukuki sürecin başlaması yönünden yeterli olacaktır.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunmak Ücretli Mi?

Kanunlar kapsamında şikâyete tabii olan suçlar arasında herhangi bir suç ile karşı karşıya kalan ve haksızlığa uğrayan bireyler, savcılığa giderek dilekçe verip yazılı olan şikâyette bulunabilir. Bu şikâyet sırasında mağdur olan kişiler savcılığa herhangi bir ücret ödemeyeceğinden şikâyet işlemi tamamen ücretsizdir.

Savcılığa suç duyurusu yaparken asılsız iddialardan kaçınmak son derece önemlidir. Bir kişi herhangi bir suçtan dolayı mağdur edildiğini iddia ederek suç duyurusunda bulunuyor ise ve bu iddiaların soruşturma kapsamında asılsız olduğu tespit edilir ise bu durumda bu kişiler kanun karşısında bir takım yaptırımlar ve cezalar ile karşılaşabilir.

Savcılığa Suç Duyurusu Geri Alınabilir Mi?

Mağdur edilen kişi savcılığa suç duyurusu yaptıktan sonra kendi isteği ile dilerse suç duyurusunu yani şikâyetini geri alabilir. Böyle bir durumda su duyurusu yapan kişi, yine suç duyurusunu geri aldığının bildirir bir dilekçe yazarak savcılığa iletir. Ancak suç duyurusunu geri aldıktan sonra aynı kişinin aynı eylemi tekrar etmesi halinde tekrar suç duyurusunda bulunma hakkı yoktur.

Savcılığa Suç Duyurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kanunlar kapsamında şikâyete tabii olan birçok suç modeli vardır. Mağdur edilen kişi suç duyurusunda bulunduktan sonra soruşturma süreci başlar. Bu süreçte taraflar dinlenir, deliller toplanır ve varsa tanıklar dinlenir. Bu durumda, şikayette bulunanın zorlu bir süreç geçirmemesi adına hukuk büromuz avukatlarından veya başka bir meslektaşımızdan hukuki yardım alması yerindedir. 

Leave A Comment

Bizi Arayın