Loading
Pzt - Cmt: 09:00 - 20:00
Tireli & Savaş Hukuk BürosuTireli & Savaş Hukuk BürosuTireli & Savaş Hukuk Bürosu
0506 691 0917
Park Office - Bayraklı / İZMİR

Trafik Cezasına İtiraz

trafik cezasına nasıl itiraz edilir

Günlük hayatta en çok karşılaşılan olaylardan biri de sebepsiz yere yazılan trafik cezalarıdır. Belirtelim ki herhangi bir sebepten ötürü elinize trafik cezası gelir ve bu cezayı hak etmediğinizi düşünürseniz buna itiraz hakkınız mevcuttur.

Trafik Cezasını İndirimli Ödeme

İtiraz yolundan bahsetmeden önce cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde cezayı indirimli olarak ödeyebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik idari para cezası karar tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesine itiraz için başvurulabilir. Tebligat zarfının üzerinde ilgili Sulh Ceza Mahkemesinin hangisi olduğu belirtilir. Örneğin, İzmir ilinde kesilen trafik para cezasına karşı İzmir Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edebilirsiniz. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir. Belirtelim ki itiraz halinde tarafınızdan herhangi bir ücret tahsis edilmeyecektir. Ancak mahkeme kararına göre suçlu siz olursanız, bu durumda, mahkeme masraflarını siz karşılayacaksınız.

 Başvurunuz mahkeme tarafından kabul edilirse, dilekçenizin bir örneği, ilgili kuruma gönderilir. Dilekçenize en geç 15 gün içerisinde cevap gelir. Mahkeme, duruma göre, tarafları belirli bir günde ve saatte dinlemek için çağırabilir. Sonuç olarak mahkeme tarafından verilen karar ile ceza iptal de edilebilir, geçerliliği devam da edebilir.

Trafik Cezam Var Mı Nasıl Kontrol Ederim?

Trafik cezanız olup olmadığını E-Devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden, PTT Online sitesinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden bilgileri girerek öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezasına Hangi Belgelerle İtiraz Edebilirim?

Trafik cezasına itiraz etmek için belirli evrakları hazırlamanız gerekiyor. Bu evraklar aşağıda sayılmıştır.

  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Leave A Comment

Bizi Arayın